KONFITURA Z RABARBARU I MORELI

(Proporcje na 3 słoiczki, każdy o poj. 250ml)

SKŁADNIKI:
- 800g moreli,
- 400g rabarbaru,
- 300g cukru.

WYKONANIE
Zaczynam od przygotowania owoców. Rabarbar pozbawiam włókien, morele obieram ze skórki, pozbawiam pestek, kroję owoce na mniejsze części. Opłukane owoce umieszczam w garnku, wsypuję zaleconą ilość cukru i smażę do pożądanej, gęstej konsystencji na średnim grzaniu (co jakiś czas mieszam).  U mnie czas przygotowania wyniósł ok. 40 minut. Najprostszą metodą sprawdzenia idealnej konsystencji jest nabranie łyżką małej ilości konfitury na talerzyk, jeżeli pozostaje na miejscu mamy przekaz, że jest odpowiednia. W zależności od tego co planujemy, to albo napełniamy przygotowane naczynie i konfitura będzie do bieżącego spożytkowania albo napełniamy wcześniej wyparzone słoiczki, zamykamy, odwracamy do góry dnem na 20 minut, odstawiamy do spiżarni. Nadmienię, że konfitura jest przepyszna !!

SMACZNEGO!

Komentarze

  1. Pysznie Justyno to skromnie powiedziane, po pierwsze zapach podczas smażenia jest obłędny (morele),roznosi się po całym domu przyciągając wszystkich do kuchni a smak to już rokosz;)
    Niestety do zimy słoiczek nie dotrwa, córka z niewinną minką wyjada łyżeczką gdy mama nie widzi(tak jej się tylko wydaje;))
    Dziękuję za komentarze, pozdrawiam;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

KREM JAJECZNY DO TORTU

KOPYTKA Z BIAŁYM SEREM

KONFITURA Z TRUSKAWEK (KLASYCZNA)