czwartek, 27 czerwca 2013

KONFITURA Z RABARBARU I MORELI

(Proporcje na 3 słoiczki, każdy o poj. 250ml)

SKŁADNIKI:
- 800g moreli,
- 400g rabarbaru,
- 300g cukru.

WYKONANIE
Zaczynam od przygotowania owoców. Rabarbar pozbawiam włókien, morele obieram ze skórki, pozbawiam pestek, kroję owoce na mniejsze części. Opłukane owoce umieszczam w garnku, wsypuję zaleconą ilość cukru i smażę do pożądanej, gęstej konsystencji na średnim grzaniu (co jakiś czas mieszam).  U mnie czas przygotowania wyniósł ok. 40 minut. Najprostszą metodą sprawdzenia idealnej konsystencji jest nabranie łyżką małej ilości konfitury na talerzyk, jeżeli pozostaje na miejscu mamy przekaz, że jest odpowiednia. W zależności od tego co planujemy, to albo napełniamy przygotowane naczynie i konfitura będzie do bieżącego spożytkowania albo napełniamy wcześniej wyparzone słoiczki, zamykamy, odwracamy do góry dnem na 20 minut, odstawiamy do spiżarni. Nadmienię, że konfitura jest przepyszna !!

SMACZNEGO!

2 komentarze:

  1. Pysznie Justyno to skromnie powiedziane, po pierwsze zapach podczas smażenia jest obłędny (morele),roznosi się po całym domu przyciągając wszystkich do kuchni a smak to już rokosz;)
    Niestety do zimy słoiczek nie dotrwa, córka z niewinną minką wyjada łyżeczką gdy mama nie widzi(tak jej się tylko wydaje;))
    Dziękuję za komentarze, pozdrawiam;)

    OdpowiedzUsuń