czwartek, 14 marca 2013

ŻUREK Z BIAŁĄ KIEŁBASĄ I JAJKIEM

(Proporcje dla 4 - 6 osób)

SKŁADNIKI:
- 5szkl przecedzonego rosołu (drób + warzywa),
- 2szkl zakwasu na żurek (przepis podaję niżej),
- 4 - 6 jajek ugotowanych na twardo,
- 250g białej kiełbasy (2szt/1parka),
- 2 łyżki chrzanu świeżego ew.tartego ze słoiczka,
- 2 łyżki majeranku,
- 2 łyżki śmietany 18%,
- 1 łyżeczka soli morskiej,
- 1/3 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu,
- 4 okrągłe chleby (jeżeli żurek jest dla 4 osób).

WYKONANIE
W chlebach wycinam otwór i drążę środek (przepis na okrągły chleb podaję niżej, mój jest o średnicy 20cm). Kapelusz chlebowy posłuży za przykrywkę. Do garnka wlewam 5szkl przecedzonego rosołu (wcześniej ugotowałam z drobiu i warzyw) - zagotowuję. W tym czasie obieram ze skorupek ugotowane na twardo jajka. Białą kiełbasę kroję w grube talarki i odstawiam na swoją kolej. Mieszam zakwas na żurek i odmierzam 2szkl (tyle potrzebuję), następnie wlewam do rosołu - mieszam. Doprawiam chrzanem, majerankiem, solą, pieprzem oraz śmietaną wymieszaną z małą ilością żurku. Na końcu dodaję białą kiełbasę gotuję przez chwilę, sprawdzam smak i jeżeli uznaję za odpowiedni - żurek gotowy. Zanim przystąpię do podania żurku chleb podpiekam w piekarniku nagrzanym do 200°C  przez ok. 7 - 10 minut. Chleb nie będzie nasiąkać zupą a dodatkowym atutem będzie chrupkość pieczywa. Po wyjęciu z piekarnika chleba - miski wlewam żurek z białą kiełbasą, dodaję połówki jajka, przykrywam kapeluszem chlebowym. Gotowe:)

MÓJ KOMENTARZ
Zapytana dzisiaj jakiej konkretnej różnicy dopatruję się między żurkiem a białym barszczem odpowiedziałam: żurek jest zrobiony na bazie mąki żytniej a barszcz biały na bazie mąki pszennej! Moje dziecko, które uwielbia zadręczać mamę pytaniami/spostrzeżeniami także w porze nocnej(!) stwierdziło, że różnicy smaku nie odczuwa... tymczasem żurek to zupa, która kojarzy się wszystkim z WIELKANOCĄ! U nas podaje się ją przez cały rok, w trzech wersjach. Oto pierwsza z nich na rosole z białą kiełbasą i jajkiem (nazywamy ją wersją delikatną:)) Aromatyczny, o zdecydowanym smaku - taki jest żurek:) Polecam.

SMACZNEGO!
 


 CHLEB PSZENNO - ŻYTNI NA ZAKWASIE

 (Proporcje na formę o średnicy 22cm)

SKŁADNIKI:
- 200g mąki żytniej razowej (TYP 2000),
- 200g mąki pszennej,
- 400g aktywnego zakwasu żytniego,
- 300ml przegotowanej, letniej wody,
- 1 łyżeczka soli morskiej,
- 50g ziaren słonecznika,
- 50g pestek dyni.

WYKONANIE
Przygotowuję formę do pieczenia chleba (wykorzystałam okrągłe żaroodporne naczynie - okrągły chleb przeznaczę na podanie w nim żurku). Natłuszczam smalcem, wówczas chleb łatwo wyskoczy. Dno i boki formy/naczynia do pieczenia posypuję ziarnem słonecznika. Do miski wsypuję wymieszane mąki, sól,  następnie wlewam zakwas i stopniowo wodę. Mikserem (można ręcznie) wyrabiam ciasto przez kilka minut. Przekładam do przygotowanej wcześniej formy/naczynia, przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1- 2 godziny. U mnie wyrastanie trwało ok. 60 minut. Po znacznym wyrośnięciu chleba nagrzewam piekarnik do 210°C, następnie chleb skrapiam wodą, posypuję pestkami dyni. Wstawiam chleb do nagrzanego piekarnika i  piekę przez ok. 50 minut. Koniec pieczenia monitoruję, oceniając stan patyczkiem. Jeżeli chcemy uniknąć spieczenia chleba od góry możemy ok.15 minut przed końcem przykryć folią aluminiową. Upieczony chleb pszenno - żytni na zakwasie wykładam na kratkę do całkowitego wystygnięcia i odparowania dzięki temu skórka będzie super chrupiąca:) Zachęcam do skorzystania z przepisu, pieczenie chleba nie jest trudne, dzięki składnikom, które przeznaczamy - wiemy co jemy:)

SMACZNEGO!




ZAKWAS NA ŻUR

SKŁADNIKI:
 - 1szkl żytniej mąki,
- 800ml przegotowanej, letniej wody,
- 2 liście laurowe,
- 3 ziarna ziela angielskiego,
- 3 ząbki czosnku (nieobrany),
- 5 ziarenek pieprzu,
- opcjonalnie, 1 łyżka zakwasu żytniego na chleb (jeżeli nie mamy spokojnie można pominąć),
- kawałek skórki z razowego chleba.

WYKONANIE
Do kamiennego naczynia wsypuję żytnią mąkę, wlewam przegotowaną, letnią wodę - mieszam. Dodaję 3 zgniecione, nieobrane ząbki czosnku, liście laurowe, ziele angielskie, ziarenka pieprzu, skórkę z chleba razowego oraz zakwas żytni - mieszam. Zakwas na żur przykrywam i odstawiam na 3 dni w ciepłe miejsce. Po 3 dniach usuwam zbędne mi już przyprawy oraz skórkę i mogę zakwas wykorzystać do ugotowania żurku lub przelać do butelki i schować do lodówki. Taki zakwas w lodówce spokojnie może czekać na swoją kolej. Jeżeli nie dysponujemy zakwasem żytnim na chleb i skórką z razowego chleba (zakwas zrobi się szybciej), możemy zrobić z przyprawami i również uzyskamy zakwas. Możemy zrobić zakwas - bazę przygotowany tylko z żytniej mąki i przegotowanej, letniej wody a brak przypraw uzupełnić już podczas gotowania samego żuru.

PIERWSZY DZIEŃ


TRZECI DZIEŃ PRZED ZAMIESZANIEM


TRZECI DZIEŃ PO ZAMIESZANIU

2 komentarze:

  1. Zgłaszam sprzeciw!!! Robię sie głodna patrząc na Twoje dzieła Anitko :) oj dobrze ma z Tobą ta Twoja rodzinka :))))

    OdpowiedzUsuń
  2. To jest tak, że dopóki masz wszystko w zasięgu to tego nie docenia się, w momencie gdy następuje utrata kogoś/czegoś pojawia się żal. Szkoda tylko, że w takich sytuacjach czasu się nie cofnie! Ale poleciało smutkiem.

    OdpowiedzUsuń

BABKA Z NUTELLĄ

CZEKOLADOWA, LEKKO WILGOTNA I DO TEGO PUSZYSTA TAKA WŁAŚNIE JEST BABKA Z NUTELLĄ. DOSKONAŁA NA WSZELKIE OKAZJE A PROSTOTĄ WYKONANIA I OBŁĘD...